Úvodní stránka Learn About
Zvyknout si na učení složitých témat mimo vlastní komfortní zónu, stejně jako schopnost rychlého osvojení si témat zcela neznámých, patří bezesporu k základním a nezbytným kompetencím současného vzdělávacího i profesního světa.
To si patrně uvědomuje i společnost Google, která v rámci své platformy Google Learning vyvíjí nástroje poháněné umělou inteligencí, s cílem transformovat procesy související s výzkumem a vzděláváním směrem ke studentům, pedagogům a odborníkům.
Nejnovějším produktem uvedené platformy je experiment s názvem Learn About, jenž Google popisuje jako „přizpůsobivého, konverzačního, vzdělávacího společníka poháněného umělou inteligencí“, který funguje podobně jako AI chatbot nebo vyhledávací nástroj, je však více přizpůsoben vzdělávacím schopnostem a potřebám uživatele.
Na začátku stojí jednoduchá otázka: „Co byste se dnes chtěli naučit?“ Pod ní je vyhledávacího pole, kam můžete vložit libovolné téma, námět, soubor nebo obrázek a ponořit se hlouběji do konverzace a studia dané problematiky. Google zde využívá experimentální AI technologii, která má uživateli přiblížit konkrétní oblast zájmu a pomoci mu získat o ní lepší informace.
Interaktivní AI model je navržen jako konverzační vzdělávací společník, který odpovídá na otázky a poskytuje podrobné odpovědi i na jednoslovné pojmy. Každá odpověď je přizpůsobena úrovni znalostí konkrétního uživatele, díky čemuž je platforma velmi uživatelsky přívětivá, ve snaze vytvářet vysoce personalizované konverzace. Uživatelé jsou provázeni náročnými koncepty a tématy prostřednictvím různých interaktivních průvodců, obrázků, videí a článků, což vytváří poměrně poutavé a flexibilní vzdělávací prostředí pro každého.
[1]
Abyste mohli Learn About používat, musíte se nejprve přihlásit pomocí svého Google účtu. Poté již můžete AI společníkovi sdělit, co se chcete dozvědět.
Služba zatím (k datu vydání tohoto článku) není u nás dostupná, dostanete se k ní ale přes VPN. S nedostupností pak souvisí také absence české lokalizace.
Výstup, který po zadání své otázky obdržíte, je nejen názornou ukázkou toho, jak si Google představuje propojení AI chatbota s vyhledáváním, ale současně odkrývá i skutečný potenciál tohoto technologického giganta, zejména pokud jde o robustnost jeho vyhledávacího enginu a platformy YouTube.
Nástroj Learn About jsem vyzkoušel zadáním otázky: „What are the main technology skills students should learn today?“
Za nijak překvapivou textovou odpovědí, vysvětlující význam a důležitost technologických dovedností pro studenty, se objevil výčet základních technologických dovedností (v podobě anotovaných odkazů na nové prompty) s celou řadou souvisejících článků a videí, doplněných o nabídku příbuzných témat z oblasti digitálních technologií, opět v podobě rozvíjejících promptů sestávajících z klíčových slov, otázek či celých termínů. Vybírat tak bylo opravdu z čeho a směr dalšího studia v daném tématu se ukázal být značně rozmanitý.
Ukázky výstupu po zadání konkrétní otázky
Různé přístupy v propojení AI asistentů s vyhledáváním můžeme vidět také u OpenAI, Microsoftu či dalších společností. Nový experiment s názvem Learn About je kromě celé řady dalších záměrů též snahou společnosti Google udržet krok s konkurencí. V AI závodech o ovládnutí internetu nechce nikdo zůstat pozadu nebo tahat za kratší konec. Doufejme, že soutěž v AI asistenčním vyhledávání bude mít výhradně pozitivní dopad na vzdělávání.
Learn About má každopádně velký potenciál stát se vhodným pomocníkem a nástrojem personalizovaného vzdělávání, a to nejen toho neformálního, ale také formálního. Měl by proto patřit do výuky ve škole, stejně jako do ní patří věta, která tuto službu definuje a jež by měla pravidelně zaznívat z úst všech učitelů: „Co byste se dnes chtěli naučit?“
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Umělá inteligence.
Ostatní články seriálu:
Národní pedagogický institut České republiky © 2025