Domů > Spomocník > Základní vzdělávání > Khanmigo – AI vzdělávací asistent od Khan Academy
Odborný článek

Khanmigo – AI vzdělávací asistent od Khan Academy

12. 4. 2023 Základní vzdělávání Spomocník
Autor
Jaroslav Mašek
Tento článek je součastí seriálu: Umělá inteligence

Anotace

Co vznikne, když Open AI a Khan Academy spojí síly? Přece vzdělávací asistent GPT-4 s názvem Khanmigo.
Zdroj: Khan Academy

 

Když Salmana Khana loni v létě, tedy přibližně půl roku předtím, než se ChatGPT ve verzi 3.5 stal všeobecně známým pojmem, oslovila společnost Open AI s nabídkou na spolupráci, byl  poněkud skeptický. Věděl, že GPT je skvělý nástroj, ale nemyslel si, že by se mu měli v Khan Academy okamžitě věnovat. Když však o několik týdnů později uviděl demo GPT-4, pochopil, že jde o něco mimořádného.

„AI byla schopna dělat věci, které se předtím zdály být science fiction, jako třeba vést jemnou konverzaci. Myslím si dokonce, že GPT-4, pokud je správně naváděn, může projít Turingovým testem. Opravdu se zdá, že je na druhé straně laskavý člověk,“ okomentoval svou zkušenost Khan. [1]

A tak Khan Academy spojila síly s Open AI a pár měsíců nato vznikl Khanmigo.

Khanmigo – vzdělávací pomocník pro studenty a učitele

„Kolem umělé inteligence se v posledních několika měsících strhlo mnoho diskusí, které byly zároveň vzrušující i děsivé. Všichni vidíme potenciál, kterým by AI mohla pomoci lidem, a možná je dokonce jednoho dne i učit, nicméně také víme, že má určité nedostatky. Umělá inteligence někdy trpí halucinacemi, občas si vymýšlí fakta, ne vždy správně vyřeší matematiku, někdy bývá předpojatá, a občas se s ní studenti snaží dělat věci, které nejsou úplně vhodné, nebo ji nechají, ať za ně udělá úkoly. My v Khan Academy, neziskové organizaci, která má za cíl poskytovat zdarma prvotřídní vzdělávání komukoliv a kdekoliv a která se taktéž honosí tím, že je na špičce v technologiích a ve způsobech, jakým technologie urychlují vzdělávání, to bereme jak naši zodpovědnost. Proto začínáme hlouběji pracovat s umělou inteligencí tak, abychom maximalizovali její přínosy a minimalizovali rizika,“ vysvětluje Salman Khan v upoutávkovém videu k projektu Khanmigo. [2]

Khanmigo, AI asistent integrovaný do všech aktivit, které lze v rámci Khan Academy realizovat, je vyvíjen v rámci nového programu Khan Labs určeného pro technologie se značným potenciálem. V první fázi jej bude testovat a zdokonalovat jen omezená skupina učitelů, rodičů, studentů a partnerů Khan Academy, aby mohl být následně představen všem uživatelům. [2]

Jak se Khanmigo liší od ChatGPT

Generativní jazykový model GPT-4 coby nástupce GPT-3.5 (bezplatné verze ChatGPT) byl zpřístupněn společností OpenAI 14. března 2023 jako ChatGPT Plus pouze za předplatné (20 USD měsíčně). Tentýž den spustila Khan Academy svého AI asistenta.

Khanmigo, který je poháněn právě GPT-4, ale není jako ChatGPT, který za studenty udělá úkoly nebo další práci. Jedná se o průvodce vzděláváním, který jim má pomoci v jejich učení.

Když požádá student chatbota GPT-3.5, aby mu napsal odpověď, ten mu ji napíše. Khanmigo naproti tomu pomůže studentovi, aby odpověď našel sám tím, že se ho zeptá, jak přišel na řešení, a možná mu ukáže, kde se mohl splést. Jeho odpověď by pak mohla vypadat například takto: „Dobrý pokus. Vypadá to, že ses mohl splést při roznásobení mínus dvojkou. Nezkusíte to znovu?“ Nebo: „Můžeš mi pomoci s vysvětlením svého výsledku, protože si myslím, že ses mohl splést?“

I když se ve verzi GPT-4 stále vyskytují faktické či matematické chyby, oproti verzi 3.5 jsou méně časté. [1]

Budoucnost Khanmiga

Vedle toho, že Khanmigo může pomoci studentům jako virtuální tutor a diskusní partner, učitelé jej mohou využít k vytváření plánů výuky a při pomoci s dalšími administrativními úkoly. Cílem pilotního spuštění je zjistit, jaké požadavky na AI asistenta budou mít jak vyučující, tak studenti, a také jaké potenciální problémy se při používání této technologie mohou objevit.

„Myslíme si, že pro učitele a studenty má tento asistent velký význam, a tudíž nechceme, aby došlo k něčemu špatnému, co zapříčiní, že se lidé otočí proti všemu pozitivnímu. Proto jsme velmi opatrní," říká Salman Khan.

Dalším faktorem je cena, kterou tým z Khan Academy zkoumá. Nástroje umělé inteligence vyžadují obrovské množství výpočetní síly, což může být nákladné, nicméně náklady se postupně snižují a v Khan Academy doufají, že tento trend bude pokračovat. [1]

Od zainteresovaných k miliardám

Vedle partnerských škol v rámci Khan Academy Disctricts se do testování Khanmiga mohou zapojit prostřednictvím čekací listiny i učitelé, kteří by jej rádi vyzkoušeli se svými studenty.

V závěru svého úvodního videa Salman Khan vyzývá všechny zainteresované (učitele, rodiče, tvůrce vzdělávací politiky a vedoucí vzdělávacích oblastí) ke spolupráci. „Když budeme všichni spolupracovat, dokážeme zvýšit přínosy této významné technologie a zmenšit možná rizika. Pokud to dokážeme, zmocníme tím miliardy dalších životů a následujících několik let bude opravdu vzrušujících.“

Jeho přání a vize by se mu nakonec mohly splnit. Sám si však moc dobře uvědomuje, že to nezávisí jen na něm. [1]

Literatura a použité zdroje

[1] – OFGANG, Erik. What Is Khanmigo? The GPT-4 Learning Tool Explained by Sal Khan. 2023. [cit. 2023-4-11]. Dostupný z WWW: [https://www.techlearning.com/news/what-is-khanmigo-the-gpt-4-learning-tool-explained-by-sal-khan].
[2] – World-class AI for education. 2023. [cit. 2023-4-11]. Dostupný z WWW: [https://www.khanacademy.org/khan-labs].

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Bořivoj Brdička
22. 5. 2023, 07:52
Ukázka toho, jak Khanmigo funguje je v Khanově přednášce na TED:
https://www.ted…ducation
Bořivoj Brdička
6. 12. 2023, 10:58
Khan si uvědomuje, že placení generativních nástrojů způsobuje zvětšování digitální propasti, a tak snížil cenu asistenta Khanmigo z $60 na $35 na žáka pro celé školské obvody. Asistent zároveň rozšiřuje své služby na pomoc při tvorbě esejí (seminárních prací). Jestli to bude stačit na likvidaci propasti, není jisté. Obávám se, že ne.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Zařazení do seriálu:

Tento článek je zařazen do seriálu Umělá inteligence.
Ostatní články seriálu: